Size bir telefon kadar yakınız
(0322) 234 92 34

Sertifika Programları Ne İşe Yarıyor ?

29.08.2018
Sertifika Programları Ne İşe Yarıyor ?

SERTİFİKA PROGRAMLARI NE İŞE YARIYOR?

NEDEN SERTİFİKA PROGRAMLARI ?

İş başvuruları sırasında sertifikalar diğer adaylardan fark yaratmayı sağlıyor ve insan kaynakları uzmanları tarafından işe alınırken önemli bir yeterlilik olarak görülüyor. Sertifika programları iş başvurusu yapanlarda ne işe yarıyor?sertifika programları kimler içindir? Sertifika programının içerikleri nasıldır? İyi bir sertifika programının özellikleri nelerdir? Gibi soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

 

Sertifika programları ne işe yarıyor?

Sertifika programları öncelikle mesleğinizle ilgili istenen yeterlilik seviyesini kazanmaya yardımcı oluyor. Değişen teknoloji ile birlikte alanınızla ilgili gelişen ve güncellenen konuları yakından takip edebiliyor ve eksik olduğunuz noktalarda kendinizi geliştirmeyi sağlıyor. Bunun yanı sıra, mesleğinizin dışında farklı alanlarda da sertifika programlarına yönelip, ilgi alanınıza göre kariyer seçeneklerinizi artırabiliyorsunuz.

 

 

Sertifika programları kimler içindir?

Sertifika programları özellikle kısıtlı zamanı olan, mesleki alanlarda kısa bir dönem içerisinde uzmanlaşmak ve iyi bir kariyer hedefleyerek rakiplerinin önüne geçmek isteyenler için çok uygundur. Sertifika programları tamamen mesleki bir dalda uzmanlaşmaya dayalı ve daha çok pratiğe yönelik programlardır.

  • Üniversiteyi yeni bitirmiş olan ve kariyerine yeni başlayacak olanlar
  • Bitirdiği bölüm ve mesleği ile iş bulma şansının çok yüksek olmadığını düşünler
  • Yaptığı işi daha profesyonelce yapmak, son yenilikleri yakalamak isteyenler
  • Çalıştığı sektörü değiştirmek isteyenler

Tüm dünyada sertifika programlarının en çok tercih edilmesini sebeplerinden birisi de çalıştığı sektörü değiştirmektir. Yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen iş adamları, 4 yıl süreyle bir üniversite okumaktansa, ilgi duydukları alanda bir sertifika programı alarak gerekli mesleki yetkinliğe ulaşabilmektedirler

 

 

Sertifika programlarının süresi ne kadardır?

Sertifika programlarının süresi, tercih edilen programa göre değişiyor. Bir program en az 4 hafta kadar sürerken, bazı programların tamamlanması 1,5-2 yılı buluyor. Sertifika programları hemen hemen her dalda herkese uygun alternatifler sunabilir.

 

Sertifika programları daha çok hangi alanlarda oluyor?

Öğrencilerin, yeni mezunların ve profesyonellerin ilgisini çeken programlar daha çok psikoloji, ruh sağlığı, MEB egzersizleri, pazarlama, işletme, yönelik geliştirme programları ve bilişim teknolojisi alanlarıdır.

Uzmanlık eğitimleri başarı ile tamamlandıktan sonra uygulama imkânı olması ve supervızyon kazanımlarının olması kursiyerler için çok avantajlı olmaktadır.

 

 

Sertifika programları daha çok hangi alanlarda oluyor?

Sertifika programına katılmadan önce adayların iyi bir araştırma yapması gereklidir. Alınan sertifikanın piyasada ve ilgili sektörde ne kadar etkili olduğu ve geçerlilik süresi gibi son derece önemlidir. Bu konuda kariyer akademi ve omur boyu eğitim tam olarak sizin yanınızda devlet üniversitesi onaylı sertifikalar ile güvenilir kurumlarda geçerli sertifikalar almanızı sağlıyoruz.

 

  • Adaylar ilgi alanına göre istediği sertifika programına katılabiliyor. Program başlangıcı için herhangi bir yeterlilik veya yetkinlik belgesi çoğunlukla aranmıyor.

 

  • Sertifika programlarında uygulamaya yönelik eğitim verildiği için, kursiyer verilen bilgileri pratik yaparak daha kısa sürede ve kalıcı şekilde öğreniyor.

 

 

Sertifika Programlarının avantajları nelerdir?

Sertifika programları içeriğine baktığınızda çoğu zaman lisans programlarının müfredatına çok benzerdir. Sertifika programları teorik ve uygulama ağırlıklı olarak oluşmaktadır.

Sertifika programları teorik içerikli değil uygulama ağırlıklıdır. Bu özellikleri ile kısa sürede etkili olmaktadırlar.

Sertifika programları daha hedefe yönelik, paket programlardır. Eğitim genel hatlar üzerinde yoğunlaşır, çok detaya girilmez.

 

Eğitim Hizmeti Ortalama puan: ★★★★★ 5 toplam 2 oy
5 1

Puan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

× WhatsApp ile Görüşme Başlat