Cinsel Terapi Eğitimi 3 Modül 120 Saat -Kariyerakademiadana.com

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ

Cinsel işlev bozuklukları, cinsel birleşmenin güçlükle yaşandığı veya hiç yaşanamadığı, cinsel birleşmedeki hazzı engelleyen ve partnerlerin ilişkisini sıkıntıya sokan sorunlardır. Cinsel terapi de, çiftlerin ya da kişinin cinsellikle ilgili yaşadığı bu sorunların ele alınıp çözüldüğü bir terapidir. Bu terapideki hassas nokta sorunun organik kökenli olup olmadığıdır. Fakat cinsel işlev bozukluklarının sadece %1’e yakını organik kökenlidir geriye kalanların sorununun kökeni psikolojiktir. Gerekli muayeneler hekimler tarafından yapıldıktan sonra sorunun psikolojik kökenine inilerek tedaviye başlanır. Cinsel terapiye kişinin partneriyle katılmasını beklenir çünkü cinsel sorun her şeyden önce bir uyum sorunudur. Bu yüzden terapide partnerin de olması sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Cinsel terapideki amaç; sadece çiftin sorunlarının tespiti değildir aynı zamanda çiftlerin birbirlerini ve ilişkilerini de daha iyi tanımalarını sağlamaktır. Çünkü yaşanan sorunların sebebi bazen çiftlerin birbirini tam olarak tanıyamamaları veya ilişkilerindeki bazı problemler olabilmektedir. Bazen kişinin geçmiş yaşantılarından bazen de şu anki yaşantılarından kaynaklanabilir. Bazen de kişilerin eksik ya da yanlış bilgileri cinsel işlev bozukluğuna sebep olabilir. Cinsel terapide de bu sorunun asıl sebebine inilerek teşhis edilir daha sonra bunun üzerine çalışılır. Peki nedir bu cinsel işlev bozuklukları? Kadınlarda ve erkeklerde farklı bozukluklar vardır. Kadınlarda uyarılma bozukluğu, cinsel istek azlığı, vajinismus ve orgazm bozukluğudur. Erkeklerde ise cinsel istek azlığı, erektil disfonksiyon, erken boşalma ve diğer orgazm bozukluklarıdır. Cinsel isteksizlik kadınlarda daha çok görülmektedir. Türkiye’de kadınlarda vajinismus ve cinsel isteksizlik; erkeklerde ise erken boşalma sorununa sık sık rastlanmaktadır.

Toplumumuzda cinsellik bir tabu olarak algılandığı için ne yazık ki hala cinsellikle ilgili konuşmak ayıp sayılmaktadır. Konusunun bile açılması ayıp olan bir konu hakkında ne kadar çok yanlış inanç olduğu zaten tahmin edilebilir bir durum. Kişilerin kulaktan dolma bilgilerle öğrendiği bu yanlış inançlar, yaşantısında problem haline gelip ilişkilerde sıkıntı yaratabiliyor, hatta evlilikler için yıkıcı bir faktör bile olabiliyor. Aynı zamanda kişinin kendi psikolojisinde de sıkıntılar yaratıyor. Bu sorunu aşması gerektiğinin farkına varan kişi veya çiftler için zaten tedavi başlamış oluyor. Çünkü kişilerin tedavi olmaya karar vermesi ve gerekli sorumlulukları alması durumunda tedavi oranlarının oldukça yüksek olduğu görülmekte. Cinsel işlev bozuklukları kişilerin sadece partneriyle cinsel yaşamını olumsuz etkilemez; aynı zamanda kişinin kendi ruhsal dengesini bozabilir. Cinsel terapist aynı zamanda bu dengeyi tekrardan kurar ve bunun için de öncelikle kulaktan dolma olan bilgilerin yerine yeni ve doğru olan bilginin inşa edilmesini sağlar. Daha sonra bu yeni bilgiler ışığında kişilerin cinsel yaşamını düzene sokacak çalışmalar yapar.

Yapılan bir çalışmada Amerika’da cinsel işlev bozukluğu erkeklerde %31 iken kadınlarda %43 olarak bulunmuştur. Kadınlardaki bu %43lük grubun ise sadece %10unun tedaviye geldiği görülmüştür. Bu oranlara bakıldığında insanların birçoğunun cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ve yine birçoğunun da tedaviye gelmediğini görüyoruz. Tedavi oranları bu kadar yüksekken neden bir işlev bozukluğuyla bir evlilik sürdürülmeye çalışılıyor? İnsanlar bugüne kadar çevrelerinden gördükleri, duydukları yanlış bilgilerden dolayı cinselliğin tam olarak ne olduğunu bilmedikleri için birçoğu yaşadığının bir problem değil olağan bir durum olarak görüyor. Halbuki cinsellik, iki tarafında karşılıklı olarak haz yaşadığı bir olgudur. Sağlıklı bir cinsellikte taraflardan sadece birinin zevk alması veya bir acı söz konusu değildir. Bir diğer sebepte cinselliğin konuşulmasının ayıp olarak düşünülmesidir. Çiftler bazen bu problemi birbirlerine karşı bile dile getiremiyorken bir yabancı olan cinsel terapiste cinsel yaşamlarından bahsetmek çok güç gelmektedir. Aslında Dünya Sağlık Örgütünün tanımıyla cinsellik, fiziksel, duygusal, entellektüel ve sosyal yönlerin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır. Bu tanımdan da yola çıkarak cinselliğin bireylerin yaşamı için ne denli önemli olduğunu fark edebiliriz. Böylesine önemli olan bir cinsellikten bahsediyorsak, bu konudaki bozukluk için de gerekli olan adımların atılması gerekmektedir, kişilerde bu bilinç oluşturulmalıdır.

Bizim toplumumuzda formel cinsel eğitim verilmemesi, bekarete verilen önem ve cinselliğin tabu olması cinsel işlev bozukluğu oranlarının yüksek olmasına sebep olmaktadır. Cinsellikle ilgili yanlış düşünceler, inançlar ortadan kalktığında, kişinin şahsi istek ve ihtiyaçları ortaya konduğunda mutlu bir cinsel yaşama sahip olunur. Mutlu bir cinsel yaşam da partnerlerin ilişkilerini güçlendiren en önemli etkenlerden biridir.

Aile Danışmanı Kübra Limoncu

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ

       Cinsellik, insanın yaradılışından beri giderilmesi gereken acil temel ihtiyaçlardan birisidir. Cinsellik her toplum için farklı anlamlara ve geleneklere göre kuralları değişirken, ülkemizde cinsellik denildiğinde, ayıp, günah gibi kelimelerle doğal bir aktivite bastırılmaktadır. Bu baskı ile büyüyen genç erkek ve genç kızlar evlendikleri zaman, bilgisiz ve deneyimsiz oldukları için ilişki esnasında kötü bir olay yaşayabilir ve cinsellikten soğuyabilir. Cinsellik, özellikle Türkiye’de evlilikten devam etme yada bitirme noktasında önemli rol oynayan bir kavram olduğu için, boşanma davalarının çoğu cinsel problemlerden kaynaklanan aldatma vakaları olduğunu görmekteyiz. Cinsellik konusunda eğitimsiz bırakılan kişiler, fizyolojik ihtiyacını ve beklentilerini başkalarından gidermek yerine, eşi ile sorunlarını çözüp, cinsel terapi desteği aldığı takdirde evlilikler kurtulabilir ve sağlamlaşabilir.

Neden Cinsel Terapi Eğitimi?

     Psikolojik anlamda sorun yaşayan kişilere destek olmak ve aile kavramının bütünlüğünü korumak amacıyla,ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişilerin alabileceği bir uzmanlık alanıdır.

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİNDE NELER VAR?

      4 modül halinde uygulanan Cinsel terapi eğitim programında  temel ilkeler, Cinsel işlev bozuklukları ve tedavisi, Öykü alma, Kadın Cinselliği ve sorunları, Disparoni ve Vajinismus problemlerinin tanımlanması ve bilgilerin aktarılması, Cinsel Terapi ve Danışmanlık Yaklaşımlarının açıklanması, Hasta-Terapist Görüşmesi ve İletişimin nasıl kurulması gerektiği, Cinselliğe ait temel konular, Erkek Cinselliği ve sorunları: İsteksizlik, Peyroni ve Empotans sorunları hakkında bilgi verilmesi,  Erkeklerde boşalma bozuklukları, Kadınlarda Cinsel isteksizlik, Orgazm Bozuklukları, Disparoni, Nemfomani, Kadında cinsel doyumsuzluk gibi kadınsal problemlerin tanımlanması, Evlilik Terapisi ve Cinsel Terapi Seanslarında Cinsel Zenginleştirme, Yeniden Romantikleştirme için kullanılabilecek tekniklerin öğretilmesi, Terapide Kullanılabilecek Diğer Yardımcı Egzersizlerin sunulması, İmago Çift Terapisi gibi önemli terapilerin yapılmasını öğretmek  amacıyla geniş bir eğitim programı hazırlanmıştır.

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ  TL=600 TL(Her Modül – toplam 3 modül)

EĞİTİM YERİ                          : ADANA
EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ: PROF.DR. ŞAHİN KESİCİ
EĞİTMEN                                 : DR. EROL ÖZER & Fazilet Eda YILMAZ & Dr.Erol ÖZER

TOPLAM 3 MODÜLDEN OLUŞAN EĞİTİMİMİZ CUMARTESİ PAZAR GÜNLERİ SAAT : 10:00 – 17:00 ARASINDA VERİLMEKTEDİR.

TÜM MATERYALLER KİTAPÇIK HALİNDE ÜCRETSİZ VERİLECEKTİR.

1 Aile Danışmanlığında  Cinsel Terapi Modül-1,2  20-21 MAYIS 2017  EÖ
2 Aile Danışmanlığında  Cinsel Terapi Modül-3  03 – 04 HAZİRAN 2017  EÖ

Eğitim Koordinatörü: Gülcan UÇAROĞLU : 507 204 61 82
Eğitim Koordinatörü:Feride BİRİNCİ : 507 204 61 83

Eğitim Koordinatörü :         Mehtap GÜL    : 544 204 61 82
Ofis Telefon: Sabit 1: +90 (322) 234 9 234 sabit2: +90 (322) 458 0 458

1. MODÜL EĞİTİMİN İÇERİĞİ (1 GÜN)

1.GÜN 10:00-17:00

 

 1. Cinsellik kavramı ve cinselliğin konuşulması

Kadın Cinselliği- Erkek Cinselliği

Sağlıklı Cinsellik İçin Olmazsa Olmazlar

 1. Cinsel Yanıt Döngüsü
 2. Boşalma ve Orgazm Nedir?

Kadınlarda Orgazm- Erkeklerde Orgazm

 1. Kadın ve erkek cinsel organları ve fizyolojisi nasıldır?
 2. Cinselliğin Psikolojisi
 3. Sevişme Sırasında Neler Oluyor?
 4. Cinsel Birleşme Pozisyonları nelerdir?
 5. Cinsel sorunlar Nasıl Başlar?
 6. Cinsellikte parasempatik- sempatik sinir sistemlerinin işlevleri
 7. Cinsel Bozukluklar
 8. Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisinin Tarihi gelişimi nasıldır?
 9. Cinsel İşlev bozukluğu Nedir ?
 10. Cinsel İşlev bozukluklarının nedenleri nelerdir?
 • Yüzeysel nedenler
 • Derin nedenler
 • Diğer(hastalık, laç, hormonlar..) nedenler
 1. Cinsel işlev bozukluklarının doğrudan tedavisinin temel prensipleri nelerdir?
 2. Erkeklerde ve Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?
 3. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde değerlendirme nasıl yapılır?
 • Cinsel değerlendirme ve öykü alma
 • Klinik değerlendirme
 • Cinselikle ilgili envanterler
 1. Cinsel terapide değerlendirme görüşmeleri
 2. Cinsel terapide vaka analizi ve formülasyon
 3. Cinsel danışmanlık, cinsel terapi nedir?
 4. Cinsel terapi  ve danışmanlık yaklaşımları nelerdir?
 • Psikanalitik Cinsel Terapi
 • Davranışçı Cinsel Terapi
 • Masters ve Johnson Yaklaşımlı Cinsel Terapi
 • Modern Cinsel Terapi
 • Sistemik Cinsel Terapi
 • Holistik Cinsel Terapi
 1. Cinsel terapide hasta terapist görüşmesi ve iletişimi nasıl olmalıdır?
 2. Terapi odası nasıl olmalıdır?
 3. Ekler;
 • Cinsel Haklar
 • Cinsel Terimler Sözlüğü
 • Sıkça Sorulan Sorular

1 gün 10:00-17:00

İÇİNDEKİLER

 

 1. Kadın Cinselliği
 2. Kadın Cinsel Anatomisi
 3. Kadınlarda G Noktası
 4. Kadınlarda Mastürbasyon ve Bir Mastürbasyon Prpgramı
 5. Kadınlarda Orgazm Türleri
 6. Kadınlarda Cinsel Fanteziler
 7. Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları
 8. Kadında Cinsel Sorunların Nedenleri Nelerdir?
 9. Vajinusmus
 • Vajinismusun Tarihi
 • Vajinusmus Nedir?
 • Vajinusmus Hangi Durumlarda Görülür? Kimler Vajinusmus Olur?
 • Vajinusmusa Neden Olan Önyargilar
 • Vajinusmusa Neden Olan Faktörler
 • Vajinusmus Kadinlari;
 1. Vajinusmuslu Kadınların Duygusal Özellikleri
 2. Vajinusmuslu Kadınların Genel Özellikleri
 3. Vajinusmuslu Kadınların Ortak Ailesel Özellikleri
 • Vajinusmus Erkekleri
 • Vajinusmus Tanisi Ve Tipleri Nelerdir?
 • Vajinismus Dsm-Iv Tanı Ölçütleri Nelerdir?
 • Vajinusmusun Sınıflandırılması
 • Vajinismus Belirtileri Nedir? Nelerdir?
 • Vajinusmus Nedenleri Nelerdir?

1-Biyolojik Etmenler

2-Psikososyal Etmenler

 • Vajinusmusla İlgili Kuramsal Açıklamala
 • Vajinusmus Tedavisi
 • Vajinusmusta Öykü Almak Ve Değerlendirme Yapmak
 • Tanı Koymak Ve Tedavi Programı Oluşturmak
 • 10 Adimda Vajinusmus Tedavi Plani
 1. Disparoni
 2. Cinsel İsteksizlik
 3. Ekler:

Ek-1

DSM-IV Kadın Cinsel İstek Bozuklukları Tanı Ölçütleri

2. MODÜL EĞİTİM İÇERİĞİ (1 GÜN)

1 GÜN 10:00-17:00 ARASI

İÇİNDEKİLER

 • ERKEKLERDE BOŞALMA BOZUKLUKLARI
 1. Geç Boşalma ( Retarde Ejakülasyon )
 2. Boşalamama ( İnhibe Ejakülasyon )
 3. Retrograd Boşalma
 4. Yumuşak Penisle Boşalma
 5. Erken Boşalma (Kontrolsüz Boşalma)
 • Erken Boşalmanin Tanimlanmasi
 • Erken Boşalma Dsm-Iv Tani Ölçütleri
 • Erken Boşalma Tanisi Koymak İçin Gerekli 5 Kriter Nedir?
 • Primer Erken Boşalma
 • Seconder Erken Boşalma
 • Erken Boşalmanin Görülme Sikliği Nedir?
 • Erken Boşalma Tipleri Nelerdir?
 • Erken Boşalmanin Erkek İçin Anlami Nedir?
 • Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?
 • Erken Boşalmanin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
 • Erken Boşalmanin Fizyolojik Nedenleri Nelerdir?
 • Erken Boşalmaya Yol Açan Hastaliklar Nelerdir?
 • Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Erkeklerin Ortak Özellikleri Nelerdir?
 • Erken Boşalma Tedavisi
 • Erken Boşalma Tedavisi İle İlgili Kuramsal Yaklaşimlar
 • Erken Boşalma Tedavisinde Cinsel Terapide Yapılacak Ana Müdahaleler Nelerdir?
 • Erken Boşalma Tedavisiyle İlgili Yapilan Yanlişlar
 • Erken Boşalmada Öykü Alma Ve Değerlendirme Görüşmeleri
 • İlk Görüşmeden Sonra Yapilacak Değerlendirme Görüşmelerine Başlarken;
 • Değerlendirme Görüşmelerinde Mutlaka Yapilacaklar Nelerdir?
 • Erken Boşalmada Değerlendirme Görüşmelerinde Kullanılacak Test Ve Ölçekler Nelerdir?
 • Değerlendirme Görüşmelerinde Danışanlarınıza Önereceğiniz Kitaplar
 • Erken Boşalma Sorunlarında Cinsel Terapi İçeriği Nasıl Olmalıdır?
 • Erken Boşalma Tedavisinde Kullanilan Teknik Ve Egzersizler
 • Erken Boşalma Tedavisinde Bilişsel Yeniden Yapılandırma Egzersizleri
 • Erken Boşalma Tedavisinde Kullanılan Egzersizlerde Dikkat Edilecek Noktalar
 • 12 Adimda Erken Boşalma
 • Erken Boşalma Tedavisiyle İlgili Diğer Öneriler
 • İleri Derecede Erken Boşalması Olanlar İçin Çözüm Önerileri
 • Ekler

 

 3.MODÜL EĞİTİM İÇERİĞİ (2 GÜN)

 

1.BÖLÜM 10:00-12:00

KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK

 • Cinsel istek nedir?
 • Kadınlardaki cinsel isteksizliğin temel dinamiklari nelerdir?
 • Cinsel isteksizlik tani kriterleri nelerdir?
 • Cinsel isteği değerlendirme ölçütleri nelerdir?
 • Cinsel isteksizliğin tipleri
 • Cinsel isteksizlik ne sıklıkla görülür?
 • Cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

1-fiziksel faktörler:

 • Hormonal nedenler
 • Genel sağlik durumunun etkisi
 • İlaçlarin etkisi

2-psikolojik faktörler:

 • Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi
 • Psikolojik değerlendirme
 • Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisinde danışana sorulması gereken 5 temel soru
 • Tıbbi durum değerlendirmesi
 • Kadınlarda cinsel işlev bozukluklarında yapılacak tetkikler nelerdir?
 • Kadın cinsel işlev bozukluklarında kullanılan ilaçlar nelerdir?
 • Cinsel isteksizde kullanılan çeşitli tedavi yöntemleri
 • Cinsel isteksizlikte genel tedavi ilkeleri nelerdir?
 • Cinsel isteksizlik tedavisinde ne tür egzersizler ve aşk oyunları önerilir
 • Cinsel isteksizlik hakkında önemli gerçekler
 • Cinsel isteksizlik tedavisinde ki temel strateji nedir?
 • 10 adımda cinsel isteksizlik tedavisi

 

2.BÖLÜM 13:00-17:00

KADINLARDA ORGAZM BOZUKLUKLARI

 • Kadınlarda orgazm
 • Orgazm olmanın temel prensibi nedir?
 • Kadının orgazm olması için kadınlarda orgazm bozukluklarının tanımlanması
 • gerekenler nelerdir?
 • Kadınlarda orgazm bozuklukları tipleri nelerdir?
 • Orgazm bozukluğunun nedenleri,
 • Kadında orgazm bozukluğu nasıl tedavi edilir?
 • Tedavi için bazı ana sorular mutlaka sorulmalıdır;
 • Orgazm bozukluklarında genel tedavi ilkeleri nelerdir?
 • Orgazm bozukluklarında kullanılan çeşitli tedavi yöntemleri
 • Tedavi planı
 • Kadınlarda orgazm bozukluklarında mastürbasyonu kullanmak
 • Kadınlarda orgazm bozukluklarında kullanılabilecek bir mastürbasyon eğitim programı
 • Mastürbasyon eğitim programı 9 aşamalı bir program
 • Kadınlarda orgazm bozukluklarında cinsel fantezilerin kullanılması
 • Kadınlarda orgazm bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaç tedavileri var mıdır?
 • Kadın cinsel işlev bozukluklarında kullanılan ilaçlar nelerdir?
 • 10 adımada kadınlarda orgazm bozukluğu terapisi

 

3.BÖLÜM 10:00-12:00

DİSPARONİ

 • Cinsel ağrı bozukluğu – ağrılı cinsel ilişki – disparoni
 • Disparoni tipleri
 • Disparoni nedenleri
 • Tanı için kullanılan testler
 • Disparoni tedavisi
 • Disparoni tedavisinde ne tür egzersizler ve aşk oyunları önerilir

 

4.BÖLÜM 13:00 – 17:00

NEMFOMANİ – NYMPHOMANİA – KADINDA CİNSEL DOYUMSUZLUK

 • Nemfomani nedir?
 • Nemfoman kadınların özellikleri nelerdir?
 • Nemfomaninin belirtileri nelerdir?
 • Nemfoman kadınlar orgazm olabilri mi?
 • Nemfomani nedenleri
 • Nemfomani benzeri durumlara yol açan nedenler
 • Nemfomani tedavisi

 

 

 

 

3 yorum

 • tuba

  bu eğitimi almamıza vesile olan herkese sonsuz teşekkürler çünkü aklımızdaki her soruya cevap bulabildiğimiz,doyurucu,işlevsel,adım adım tüm tedavi planlarını öğrendiğimiz tam anlamıyla bir eğitim programıydı.eğitmenimiz eda yılmaz son derece donanımlı ve konuya hakimdi.

  • gülay bulun

   bu eğitimi almamıza vesile olan herkese sonsuz teşekkürler çünkü aklımızdaki her soruya cevap bulabildiğimiz,doyurucu,işlevsel,adım adım tüm tedavi planlarını öğrendiğimiz tam anlamıyla bir eğitim programıydı.eğitmenimiz eda yılmaz son derece donanımlı ve konuya hakimdi.

 • demet ayşe çelik

  bu kadar değerli bilgili paylaşımcı birinden böyle bir eğitim aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. gerek teorik gerek uygulama noktasında aklınızda hiç bir şeyin kalmayacagı çok verimli bir eğitimdi.bu nedenle aracı olan kariyer akedemiye ve tanımış olmaktan çok mutlu olduğum fazilet eda yılmaz hocaya teşekkür ediyorum (eğitimlerin devamını bekliyorum)

Bir Cevap Yazın

Sizi Arayalım
Please wait...