Marmara Bölge Koordinatörlüğümüz İstanbul Anadolu Yakası Kozyatağı'nda Eğitimlerimizin Tamamını Yürütmektedir. (322) 234 9 234 - kariyerakademiadana.com

Marmara Bölge Koordinatörlüğü

AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ VE NEDEN GEREKLİ?

Aileye hepimizin bildiği, küçük yaşlardan itibaren öğrendiği şekilde bakacak olursak; toplumun en küçük yapıtaşına aile diyebiliriz. Toplumun bu yapıtaşlarından oluştuğunu varsayarsak sağlıklı bir toplumun sağlıklı ailelerden bunun da sağlıklı bireylerden oluşacağını söyleyebiliriz. Peki sağlıklı bir aile dediğimiz nedir? Sağlıklı aileler, bireylerin kendileri rahatça ifade edebildikleri, diğer aile üyelerini de aynı şekilde anladıkları temeli sevgi, saygı ve güvene dayanan mutlu ve huzurlu bir ortamdır. Bu ortam kimi ailelerde zaten var olan bir ortam iken kimilerinde oluşturulması gereken kimilerinde de geliştirilmesi gereken bir ortamdır. Bu ortamın sağlanması konusunda da aile danışmanları ailelere yardımcı olmaktadır.

Geleneksel Türk toplumuna bakıldığında bir bilene danışma ve aileyle ilgili mevzular da genelde aile büyüklerine problem hakkında danışıp ortak bir yol buldurma alışkanlığı olan bir milletiz. Fakat çekirdek aile sayısının çoğalmasıyla, aile içerisinde yaşanan problemlerin artması ve bireylerin bunları görmezden gelmek yerine profesyonel bir şekilde çözmek istemesiyle aile danışmanlığı alanı gittikçe gelişen bir alan oldu.

Hepimiz kendi ailelerimizde gördüğümüzden veya yakın çevremizden duyduğumuzdan ailelerde yaşanan veya yaşanabilecek olan çeşitli problemlerin varlığından haberdarız. Gerek anne baba arasındaki problemler gerek anne, baba ve çocuk arasındaki problemler gerek bunlarında dışındaki çatışmalar, güven problemleri bunlara örnek gösterilebilir. Aile içerisindeki küçük bir problem bile bireylere etkisini düşündüğümüzde zamanla kartopu misali büyüyebilir. Çünkü kurulan her bir cümle, yapılan her bir davranış insanlar üzerinde çeşitli ve farklı etkiye sahiptir. Bunların etkileri olumsuz etki olmaktan çıkarmak için aile danışmanlığında bireylere sağlıklı iletişim kurmak, empati yapmak, yaratıcı çözüm yolları bulmak, çatışma çözümü gibi beceriler kazandırılmaya çalışılır. Bir aile içerisinde sayılan beceriler kazanıldığında aile üyeleri birbirlerini anlamaya daha istekli olacaktır; bu da bir problem halinde kişilerin saygı çerçevesinde birbirini daha iyi bir şekilde anlamasını sağlar.

Aile danışmanlığı eğitimi alan aile danışmanlarına sadece bir problem halinde başvurulan bir alan olmayıp iyi oluş halini daha üst seviyelere çıkarmayı da hedefler. Çok iyi geçinen ailelerde de zaman zaman bazı problemler kişileri sıkıntıya sokabilir, bu durumlar da aile danışmanına gelinerek bu sorunun tek taraflı değil de bir bütün olarak, aile olarak göğüsleyebilmeleri sağlanabilir. Aile danışmanı, seans esnasında ailedeki her bir bireyi tanıyarak, herkesin sorunla ilgili yaşadığı sıkıntıları dinleyerek, herkese eşit mesafede durarak aile üyelerinin soruna karşı bir farkındalık geliştirmesini sağlar. Bu seanslarda aile danışmanının rolü, kişilerin probleme yönelik kimseyi suçlamadan konuşmasını sağlamak, üyelerin birbirini anlamalarını kolaylaştırmak, ailenin döngülerini çözümleme, ailenin sağlamlığını artırmaktır. Hepimiz biliyoruz ki aile üyeleri birbirini dinlemediğinde, suçlayıcı bir dille iletişime geçildiğinde aile içerisindeki problemler bağırış çağırışlarla meydana gelir. Kişiler birbirlerini anlamadıkları için sorunu çözümleyemezler ve bu kavga hali kendini tekrarlayan bir süreç haline gelir. Zaman zaman kavgalarda yaşanan olaylar aile içerisinde yeni bir yara açar, var olan tartışma durumunu çözümlemek gerekirken sağlıksız yollarla yapılan tartışmalarla sorunlara yeni sorunlar eklenerek bu gittikçe büyüyen bir sorunlar silsilesi halini alır. Zamanla aynı evin içerisinde mutfaktan çıkmayan bir anne, televizyon karşısında zaping yapan bir baba, odalarından çıkmayan çocuklar olarak birbirine yabancılaşan aile bireyleri haline gelinir. Aile danışmanlığı bu noktada aile üyelerinin birbirinin düşüncelerinin farkında olmalarını sağlayacakları bir ortam yarattığı için ailelerde bir değişim sağlar. Var olan problem hakkında her bir aile üyesinin fikri alınıp herkese etkisi güvenli bir ortamda konuşulacağı için kişiler hem kendini anlatmaya daha meyilli hem de karşı tarafı anlamaya daha istekli olurlar. Aile danışmanlığında problem bir kişinin problemi değil, ailenin problemidir. Sorun tek kişiye indirgenmediği için bu süreçte her bir aile üyesi diğer aile üyelerinin farkında olmak durumundadır. Bu şekilde ilerleyen bir süreçte aile üyeleri birbirlerinin farkında oldukça, birbirilerini dinledikçe, anladıkça ve bunun da sorunları çözdüğünü gördükçe bu davranışlar kişilere sorun çözme becerisi olarak kodlanacaktır.

Özetle aile danışmanlığı sadece problem halinde başvurulan bir alan olmayıp hem problemlerin sağlıklı bir şekilde çözümünün sağlandığı bir alan olup hem de her bir aile üyesine çeşitli beceriler kazandırılarak aile sisteminin geliştirilip daha sağlıklı bir hale getirildiği bir alandır.

 

Aile Danışmanı Kübra Limoncu

Kurumumuzda hem klasik 450 saatlik eğitim hemde, 320 saat teorik eğitim, 150 saat uygulama ödevlendirme, 150 saat uzman aile danışmanları eşliğinde süpervizyon olmak üzere toplam 620 saatlik eğitim verilmektedir.

 

Marmara Merkez Ofis: İçerenköy mah. Topçu İbrahim Sok. Tahsinbey Apt. No:9 K:5 D:10 Ataşehir / İstanbul (Kozyatağı Metro Durağı 3. Çıkış) 

Ofis Tel: 0216 362 00 66 & 0850 333 52 21

Bölge Koordinatörü : Tanju Ekinci  Cep: 0533 369 83 13

Sakarya Kayıt yetkilisi; Asilay Ayyıldız cep; 0544 396 73 50

İSTANBUL EĞİTİMİ  BAŞLADI. HALEN KAYIT OLABİLİRSİNİZ.

İSTANBUL :KAYITLAR BAŞLAMIŞTIR.

Not: Tüm Eğitimler Örgündür.

Bizi Facebook tan takip etmek için tıklayınız.

İSTANBUL EĞİTİM PROGRAMI

SAKARYA EĞİTİM PROGRAMI İSTANBUL EĞİTİM PROGRAMINI TAKİP EDECEKTİR.

     
Eğitimin adı Eğitmen Süre Hafta
Aile danışmalığına giriş,temel kavramlar,aile içi iletişim,çatışma çözme,yaşam döngüsü Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat  1. Hafta
Aile Dnaışmanlığı Kuramları ve Teknikleri Burak ŞAHİN 20 Saat 2.  Hafta
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi  Aygül Bahar YILMAZ 20 Saat 3.  Hafta
Çocukla Oyun Terapisi ve Çocuklu Ailelere Yönelik Yaklaşımlar. Şengül İNAN GÜLPINAR

 

10 Saat 4.  Hafta
Aile Danışmanlığında Koçluk Hizmeti  Sayra SAYAR 20 Saat 6. Hafta
  Aile Danışmanlığında Koçluk Hizmeti  Sayra SAYAR  20 Saat 7. Hafta
 Cinsel terapi 1.modül Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat 8. Hafta
Cinsel terapi 2.modül Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat 9. Hafta
 Cinsel terapi 3.modül  Fazilet Eda YILMAZ  20 Saat  10. Hafta
 OBJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ Gülşah TOPALOĞLU  20 Saat 11. Hafta
 İMAGO TERAPİ  Halil ÖZGEN  20 Saat 12. Hafta
SÜPERVİZYON (SAVUNMA MEKANİZMALARI – AİLE VE ERGENLER) FAZİLET EDA YILMAZ

 

20 Saat

 

13. Hafta

 

 AİLE DANIŞMANLIĞINDA KULLANILAN TEKNİKLER. 20 Saat 14. Hafta
Aile Danışmanlığında hukuk

Türk Aile Yapısı

Derya Oguz

Hasan Hüseyin Taylan

20 Saat  

15. Hafta

04.09.2012 Tarihli Resmi Gazete Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Madde 14 aşağıdaki gibidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya Üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az 300 saati teorik ve en az 30 saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere 150 saati uygulamalı toplam 450 saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı unvanı alabilir. Aile Danışmanlığı Eğitim Programı sonucunda aşağıda belirtilen alanlardan birinde en az 4 yıl eğitim görüp mezun olmuş katılımcılarımız ‘Aile Danışmanı’ ünvanına sahip olurlar.

Psikoloji
PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)
Tıp
Çocuk Gelişimi
Sosyal Hizmet
Sosyoloji
Hemşirelik

İSTANBUL BİTEN EĞİTİMLERDEN FOTOĞRAFLAR.

İST. 1  İST 2  İST 4

Aile Danışmanlığı Eğitimi Kayıt Tarihleri: Sürekli kayıt alınmaktadır.
Kontenjan : Maksimum 35 kişi ile sınırlıdır.
Eğitimin Ücreti : 3.500 TL
Kredi kartına vade farksız taksit yapılır.
Kredi Kartına 9 Taksit 3.500 TL
Eğitimin başlama tarihi :5-6 KASIM 2016 (Cumartesi – Pazar)
Kayıt ücreti  40 TL (Nakit-Kredi kartına taksit  kayıtların ikisinde de KAYIT ÜCRETİ alınır.)

 

İSTANBUL’DA BAŞLAYACAK OLAN EĞİTİMLERİMİZ.

     
Programın adı Eğitim tarihi        Süresi Ücreti
Aile Danışmanlığı Sertifika Programı Her Hafta Yapılmaktadır. 450 saat 3500 TL
Aile ve Yaşam Koçluğu Sertifika Programı Her Hafta Yapılmaktadır. 100 Saat 2200 TL
Cinsel Terapi Sertifika Programı  Her Hafta Yapılmaktadır. 120 Saat 2100 TL
Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı  Her Hafta Yapılmaktadır. 78 Saat 1350 TL
Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimi  Her Hafta Yapılmaktadır. 40 Saat  750
  Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi  Her Hafta Yapılmaktadır.  40 Saat  750
İmago Terapi  Her Hafta Yapılmaktadır.  40 Saat  750
Akıl Zeka Oyunları Eğitmen Eğitimi (Online) Her Hafta Yapılmaktadır. 100 Saat  750
Yaratıcı Drama Uygulayıcı Eğitimi (Online) Her Hafta Yapılmaktadır. 155 Saat  750

 

AİLE DANIŞMANLIĞI Eğitimleri 22 NİSAN CUMARTESİ tarihinde Kdz.EREĞLİ’ de ÖRGÜN olarak başlayacaktır.
Hepsi kendi alanında başarılı uzman hocalarla AKA iş birliği ile;
Aile Danışmanlığı
Aile Yaşam Koçluğu
Eğitim ve Öğrenci Koçluğu
Cinsel Terapi
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
IMAGO çift Terapi
Objektif Testler
Akıl Zeka Oyunları
Yaratıcı Drama
Eğitimlerin sonunda tercihe bağlı olarak Üniversite onaylı ya da Uluslararası Psikologlar Derneği onaylı sertifika verilecektir.
Sınıflar kontenjan ile sınırlıdır.

İLGİLİ BÖLÜM MEZUNLARI AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ALIRSA AVANTAJI NE OLACAK

1-Aile danışmanı ünvanı sahibi olmak.
2-Özel aile danışmanlığı merkezi açmak.
3-Özel aile danışmanlığı merkezinde çalışmak.
4-Belediyelerin kadın ve aile sağlığı merkezlerinde çalışmak.
5-Kamuda çalışanlar için mesai saati dışında Aile Danışmanlığı hizmeti vermek.(Dernek aracılığı ile)
6-Kamu kurumlarında çalışma imkânı kazanmak.(Atama yapılırsa)

 

Daha detaylı bilgi almak için Resmi Gazete’de yayınlanmış yönetmelik metni’ni okuyabilirsiniz. Buradaki bilgiler özet niteliğindedir. İhtilafa düşülen durumlarda yönetmelik metni geçerlidir.

Aile Danışmanlığı Sertifika Programı

Dönem Tarihleri :  EĞİTİM PROGRAMININ HESAP BİLGİLERİ.
Ücret :

1544 / Seyhan/Adana Şubesi (İSTANBUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN)

1544-60329283-5010

TR320001001544603292835010

Detay : Eğitimi Başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize  ÜNİVERSİTESİ ONAYLI  “AİLE DANIŞMANLIĞI”  verilecektir.
GEREKLİ EVRAKLAR
DİPLOMA FOTOKOPİSİ
KİMLİK FOTOKOPİSİ
BAŞVURU FORMU Başvuru Formu için tıklayınız
EVRAKLARI TARAYIP YADA FOTOĞRAFINI ÇEKİP   kariyerakademiadana@gmail.com adresine gönderiniz.

 

Ders Programında ve Ders saatlerinde değişiklik yapma hakkı Adana Kariyer Akademi’dedir. Değişiklikler katılımcılara önceden mesaj yada mail olarak

BİZİ FARKLI KILAN AVANTAJLARIMIZ

HER ÖĞRENCİMİZE 13000 DOSYADAN OLUŞAN BİR PSİKOLOJİ SETİ VERİLMEKTEDİR. (Flaş Bellekte)

BİR ADET AİLE DANIŞMA KURAMLARI VE TEKNİKLERİ KİTABI VERİLMEKTEDİR.

BİR ADET AİLE TERAPİSİNDE KULLANILAN TEKNİKLER KİTABI VERİLMEKTEDİR.

BİR ADET AŞK OYUNLARI ÇİFT TERAPİSİ İLE CİNSEL TERAPİYİ BÜTÜNLEŞTİREN EGZERSİZLER KİTABI VERİLMEKTEDİR.

TOPLAMDA 2 DEVLET 4 ÖZEL ÜNİVERSİTENİN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ, ALANIMIZDA PROFESYONELİZ.

SERTİFİKALARIMIZ  ÜNİVERSİTE TARAFINDAN VERİLMEKTEDİR..

TÜM KREDİ KARTLARINA 9 TAKSİT İMKANI

PROFESYONEL BİR AKADEMİK KADRO İLE ÇALIŞMAKTAYIZ

EĞİTİMLER ÖRGÜN OLARAK MERKEZİMİZDE YAPILDIĞI İÇİN SERTİFİKALARINIZ KESİNLİKLE ÖRGÜN EĞİTİM SERTİFİKASI OLACAKTIR.

ANADOLU AİLE DANIŞMANLARI DERNEĞİ DESTEKLİ BİR KURUMUZ

KAÇIRDIĞINIZ DERSLERE  SINIRSIZ SAYIDA KATILABİLİR DERS NOTLARINI ALABİLİRSİNİZ

http://www.akademikprogram.com/

Toplumun yapı taşlarından olan Aile yapısı, son dönemlerde Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığının çalışmaları ile tekrar ön plana çıkmış ve ailenin birlik – bütünlüğünü korumaya yönelik adımlar atılmıştır. Aile Danışmanlığı Eğitimi de bu adımların başında gelmektedir. Bakanlık Aile Danışmanlığı Sertifikası vermeye yetkili kurumları sıralarken, bu işi en iyi yapabilecek kurum olarak, Üniversiteleri ve MEB i göstermiştir. son dört yıl için MEB direk kendisi hiç eğitim yapmamış bunu yetki verdiği kurumlarca yaptırmaya çalışmış olup olumlu sonuçları bu şekilde almaya çalışmıştır. Ancak diğer taraftan bir çok üniversite bu eğitimi çözüm ortaklığı ile yapmaya başlamış ve çok kaliteli eğitimler düzenleyerek alanında profesyonel hocalarla verimli Aile Danışmanlığı Eğitimleri yapmış ve toplumun yapı taşının korunmasında büyük rol oynamıştır. Biz de Kariyer Akademi olarak bir çok Üniversiteye Aile Danışmanlığı Eğitimi konusunda çözüm ortaklığı yapıp 1000 den fazla kursiyere eğitim ve sertifika imkanı sunarak yeni kapılar açılmasını sağladık. 34. grubumuzu İstanbul Kozyatağı şubemizde yine Devlet Üniversitesi işbirliğinde yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu eğitim ortalama 4 ay sürecek olup cumartesi pazar günleri yapılacaktır. sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.

2 yorum

Bir Cevap Yazın

Sizi Arayalım
Please wait...