Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı.- kariyerakademiadana.com

Zonguldak / Karadeniz EREĞLİ

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI EREĞLİ

EĞİTİM YÜZ YÜZE YAPILACAKTIR.

Eğitime Başlama Tarihi: 22 Nisan 2017

sadece 1 sınıf açılacak olup kontenjan sınırlıdır.

BİLGİ VE KAYIT İÇİN: Hüseyin Özdemir: 0372 322 8283 & 0532 527 7427

Adres: Müftü mh. İbrahim Efe cd. No:10 Karadeniz/Ereğli

Bölge Koordinatörü: Tanju EKİNCİ: 0533 368 83 13

Hesap bilgileri:

KARADENİZ/EREĞLİ/ZONGULDAK

 1544 / Seyhan/Adana Şubesi

1544-60329283-5015    HESAP SAHİBİ : NAZLI CAN-ÖMÜR BOYU EĞİTİM MERKEZİ

TR910001001544603292835015  (Hesap Adına “NAZLI CAN yazmanız yeterlidir”.)

Hepimiz kendi ailelerimizde gördüğümüzden veya yakın çevremizden duyduğumuzdan ailelerde yaşanan veya yaşanabilecek olan çeşitli problemlerin varlığından haberdarız. Gerek anne baba arasındaki problemler gerek anne, baba ve çocuk arasındaki problemler gerek bunlarında dışındaki çatışmalar, güven problemleri bunlara örnek gösterilebilir. Aile içerisindeki küçük bir problem bile bireylere etkisini düşündüğümüzde zamanla kartopu misali büyüyebilir. Çünkü kurulan her bir cümle, yapılan her bir davranış insanlar üzerinde çeşitli ve farklı etkiye sahiptir. Bunların etkileri olumsuz etki olmaktan çıkarmak için aile danışmanlığında bireylere sağlıklı iletişim kurmak, empati yapmak, yaratıcı çözüm yolları bulmak, çatışma çözümü gibi beceriler kazandırılmaya çalışılır. Bir aile içerisinde sayılan beceriler kazanıldığında aile üyeleri birbirlerini anlamaya daha istekli olacaktır; bu da bir problem halinde kişilerin saygı çerçevesinde birbirini daha iyi bir şekilde anlamasını sağlar.

Aile danışmanlığı eğitimi alan aile danışmanlarına sadece bir problem halinde başvurulan bir alan olmayıp iyi oluş halini daha üst seviyelere çıkarmayı da hedefler. Çok iyi geçinen ailelerde de zaman zaman bazı problemler kişileri sıkıntıya sokabilir, bu durumlar da aile danışmanına gelinerek bu sorunun tek taraflı değil de bir bütün olarak, aile olarak göğüsleyebilmeleri sağlanabilir. Aile danışmanı, seans esnasında ailedeki her bir bireyi tanıyarak, herkesin sorunla ilgili yaşadığı sıkıntıları dinleyerek, herkese eşit mesafede durarak aile üyelerinin soruna karşı bir farkındalık geliştirmesini sağlar. Bu seanslarda aile danışmanının rolü, kişilerin probleme yönelik kimseyi suçlamadan konuşmasını sağlamak, üyelerin birbirini anlamalarını kolaylaştırmak, ailenin döngülerini çözümleme, ailenin sağlamlığını artırmaktır. Hepimiz biliyoruz ki aile üyeleri birbirini dinlemediğinde, suçlayıcı bir dille iletişime geçildiğinde aile içerisindeki problemler bağırış çağırışlarla meydana gelir. Kişiler birbirlerini anlamadıkları için sorunu çözümleyemezler ve bu kavga hali kendini tekrarlayan bir süreç haline gelir. Zaman zaman kavgalarda yaşanan olaylar aile içerisinde yeni bir yara açar, var olan tartışma durumunu çözümlemek gerekirken sağlıksız yollarla yapılan tartışmalarla sorunlara yeni sorunlar eklenerek bu gittikçe büyüyen bir sorunlar silsilesi halini alır. Zamanla aynı evin içerisinde mutfaktan çıkmayan bir anne, televizyon karşısında zaping yapan bir baba, odalarından çıkmayan çocuklar olarak birbirine yabancılaşan aile bireyleri haline gelinir. Aile danışmanlığı bu noktada aile üyelerinin birbirinin düşüncelerinin farkında olmalarını sağlayacakları bir ortam yarattığı için ailelerde bir değişim sağlar. Var olan problem hakkında her bir aile üyesinin fikri alınıp herkese etkisi güvenli bir ortamda konuşulacağı için kişiler hem kendini anlatmaya daha meyilli hem de karşı tarafı anlamaya daha istekli olurlar. Aile danışmanlığında problem bir kişinin problemi değil, ailenin problemidir. Sorun tek kişiye indirgenmediği için bu süreçte her bir aile üyesi diğer aile üyelerinin farkında olmak durumundadır. Bu şekilde ilerleyen bir süreçte aile üyeleri birbirlerinin farkında oldukça, birbirilerini dinledikçe, anladıkça ve bunun da sorunları çözdüğünü gördükçe bu davranışlar kişilere sorun çözme becerisi olarak kodlanacaktır.

aile dnaışmanlığı

Eğitimin adı Eğitmen Süre Hafta
Aile danışmalığına giriş,temel kavramlar,aile içi iletişim,çatışma çözme,yaşam döngüsü Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat 2. Hafta
Aile Dnaışmanlığı Kuramları ve Teknikleri Burak ŞAHİN 20 Saat 1. Hafta
Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi  Aygül Bahar YILMAZ 20 Saat 3.  Hafta
Çocukla Oyun Terapisi ve Çocuklu Ailelere Yönelik Yaklaşımlar. Şengül İNAN GÜLPINAR

 

10 Saat 4.  Hafta
Aile Danışmanlığında Koçluk Hizmeti  Sayra SAYAR 20 Saat 5. Hafta
  Aile Danışmanlığında Koçluk Hizmeti  Sayra SAYAR  20 Saat 6.Hafta
 Cinsel terapi 1.modül Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat 7. Hafta
Cinsel terapi 2.modül Fazilet Eda YILMAZ 20 Saat 8. Hafta
 Cinsel terapi 3.modül  Fazilet Eda YILMAZ  20 Saat 9. Hafta
 İMAGO TERAPİ Halil ÖZGEN  20 Saat 10. Hafta
 OBJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ  Gülşah TOPALOĞLU  20 Saat 11. Hafta
SÜPERVİZYON (SAVUNMA MEKANİZMALARI – AİLE VE ERGENLER) FAZİLET EDA YILMAZ

 

20 Saat  

12. Hafta

 AİLE DANIŞMANLIĞINDA KULLANILAN TEKNİKLER. 20 Saat 13. Hafta
Aile Danışmanlığında hukuk

Türk Aile Yapısı

Derya Oguz

Hasan Hüseyin Taylan

20 Saat 14. Hafta
Sizi Arayalım
Please wait...