Çocuk Resimleri Yorumlama Eğitimi - kariyerakademiadana.com

ÇOCUK RESİMLERİ ANALİZİ SERTİFİKA PROGRAMI

Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi

Resim; çocuklar ve yetişkinler arasında iletişimi kolaylaştıran, zenginleştiren ya da kendini ifade etmeyi güçlendiren bir araç olarak tanımlanabilir. Özellikle çocuklar, sözel olarak ifade edemedikleri duygu ve düşüncelerini çizdikleri resimler yoluyla yansıtırlar. Resimler sayesinde çocukların zekası, sosyo-kültürel çevresi, psikolojik özellikleri hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Nasıl her bir yaşta çocukların yapması gereken gelişimsel görevler olduğu gibi her yaşta çocukların resimlerde yer vermesi gereken figürler, çizgiler vardır. Bunların resimlerde bulunup-bulunmamasına göre çocuğun zekası hakkında yorumlamada bulanabiliriz. Resimler çocuk ile iyi bir iletişim aracı olma özelliğinden dolayı çocuğun ruhsal dünyasında neler yaşadığını çizmiş olduğu resimler aracılığı ile anlayabiliriz.

Resim Analizi Neden Gerekli

Çocuklar kendilerini en iyi  iki yol ile ifade ederler: Resim ve Oyun. Yetişkinlerin ruhsal dünyası hakkında bilgi edinmek için sorular sormak yeterli olurken çocuklar için bu yeterli olmamaktadır. Çocukların yaşamlarında resim ve oyuna sürekli olarak yer vermektedirler. Rasgele çizildiğini kabul ettiğimiz resimlerde aslında analiz edildiğinde çok önemli bilgiler bize vermektedir. Bu yüzden resim analizi ilk olarak çocuğun yaşıtlarına göre zeka geriliği olup olmadığını fark edebilmek amacıyla gereklidir. İkincisi Çocuğun resimlerde vermiş olduğu  veya vermemiş olduğu figürler, ayrıntılar, renk seçimi, figürleri büyüklüğü, silik-baskın çizimi, bunların kağıt üzerinde yerleşimi bu gibi yorumlama anahtarları hakkında bilgi sahibi olduğumuzda çocuk hakkında çok değerli bilgilere sahip olacağız. Çocuktan ailesini bir kağıda resim etmesini istediğimizde çocuk kağıt üzerine aile bireylerini kendi ruhlarındaki yansımalarına göre çizerler, örneğin anne baba eğer anlaşamıyorlarsa çocuk anne babayı resimde yan yana çizmez, ya da evde şiddet görüyorsa şiddeti uygulayan aile bireyinin bazı uzuvlarını eksik çizer, yada eğer şiddeti tekme atarak yapıyorsa o kişinin ayaklarını resimde çizmez, kendi çocuk zihninde bir şekilde o ayaklarla ona bir daha vuramasın diye bunu yapar.

Resim Analizini Eğitimini Niçin Almalıyım?

Çocukların içe kapanıklık, dürtüsellik, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, iletişim kopukluğu, özgüven eksikliği, okul fobisi, yalan söyleme, tırnak yeme, alt ıslatma, ebeveyn kaybı, okulda başarısızlık, cinsel istismar, sosyal fobi, obsesif-kompulsif davranış, öğrenme problemleri, zeka geriliği, üstün zekalılık gibi ruhsal problemler hakkında teşhis ve tedavi yapılabilmek için resim analizi eğitimi gerekli olmaktadır.

Teknolojik gelişmelerin hızlı yayıldığı dünyamızda resim analizi ve psikolojik resim testleri eğitimimizden herkesin faydalanabilmesi için onlıne sistemler üzerinden de eğitimlerimizi sizlere sunmaya karar verdik. Senkron ve A senkron sistemimiz sayesınde eğitimlerimize Türkiye’nin neresinde olursanız katılma imkanı bulacaksınız. Belirli aralıklarla açılan supervızyon egıtımlerımıze ücretsiz katılabilecek  ve böylece kendınızı tam donanımlı hissedeceksiniz.

Saygılarımla, Mehmet ULUBEY

Çocukları tanımak ve onların iç dünyasına erişmek için kullanılan yöntemlerin başında resim yorumlama gelmektedir. çocuklarımızın çizdiği resimlerin ne anlama geldiği ve ne atlatmak istediklerini çözeceğimiz bu eğitimin sonunda isterseniz Üniversite onaylı sertifikaya, isterseniz Uluslararası Psikologlar Derneği onaylı psiko-pedegojik açıdan çocuk resimleri yorumlama uygulayıcısı sertifikasına sahip olacaksınız.

 

Belgelendirme : Uluslararası Psikologlar Derneği veya Devlet Üniversitesi Onaylı

Ücret: 400 TL

Eğitimin Amacı: Eğitimin amacı, psiko-pedagojik açıdan çocuğu tanımak ve çocukla yürütülen çalışmalarda teşhis ve tedaviye yön vermek açısından çocuk resminin kullanımını açıklamaktır. Resimdeki önemli belirtilerin uzmanlar için ne anlama geldiğini ifade etmek ve resmin yorumlanmasında dikkat edilecek noktaları anlatmaktır.

Bu Eğitimi Niçin Almalıyız?
Resim, çocukların iç dünyasının ifade biçimi ve zihinsel yapısının yansımasıdır. Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkında ayrıntılı bilgi verir.. Çocuk çoğu zaman çizdiği resimle annesine olan sevgisini anlatırken, çoğu zamansa babasından kendisine sarılmasını beklediğini söyler. Kimi zaman şiddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocukların resimleri birçok mesaj içermektedir. Bu yüzden Resim analizi eğitimi ile çocukların resimler aracılığı ile hem ruhsal dünyaları hakkında bilgi alabiliriz hem de zihinsel bir problemi olup-olmadığını görebiliriz.

Bu Eğitimi Online Almanın Avantajı:
• Online Resim Analizi Eğitimi sayesinde istediğiniz zaman aralığında bu eğitimi alabilirsiniz.
• Online Resim Analizi Eğitimi sayesinde hiçbir yere gitmeden istediğiniz yerde bu eğitimi alabilirsiniz.
• Online Resim Analizi Eğitimi sayesinde Örgün eğitimin açılmasını beklemeden bir önce eğitiminizi tamamlayıp, hayatınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğitimin İçeriği
1-Çocuk ve Resim
2-Bir İfade Aracı Olarak Çocuk Resmi
3-Çocuk Resminin Gelişimsel Özellikleri
4-Çocuğun Çizgisel Gelişim Aşamaları
5-Çocuk Resmindeki Sembolik İfadeler
6- D-10 ve Good-¬Enough HarrisBirAdamÇiz Testinin Tanıtımı
7-Çocuk Resimlerinin Analizinde Uzmanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
8-Çocuğun Resim Etkinliği Karşısında Anne-Baba ve Okulun Rolü Ne Olmalıdır?
9-Resim Yapma Etkinliği
10-Örnek Resim İncelemeleri

Bu Eğitim ve Sertifika Ne İşe Yarar?
Özel eğitim merkezleri
Anaokulları ve kreşler
Özel danışmanlık merkezleri
Psikolojik Danışma merkezleri
Hastaneler vb. yerlerde bu eğitim ve sertifikayı kullanarak resimler aracılığı ile çocuklar hakkında daha net bilgi alabilirler.
Eğitime Kimler Katılabilir?
Psikolog,
Doktorlar,
Psikolojik Danışman,
Özel Eğitim uzmanı,
Sosyal Hizmet Uzmanı,
Sosyologlar,
Okul Öncesi Öğretmeni,
Ana Sınıfı Öğretmenleri
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenleri,
Sınıf Öğretmenleri,
Aile Danışmanları,
-Yukarıda yazılı bölümlerin 3. Ve son sınıf öğrencileri kabul edilecektir.
Sertifika Süreci
1. İnternetten kayıt ve ödeme sonrasında Uzaktan Eğitim sistemine giriş bilgileriniz verilir.
2. Sisteme kayıt olduğunuz eğitim programıyla ilgili 15 gün içerisinde eğitim ve uygulama videolarını izlemelisiniz.
3. Her eğitim videosu sonrasında kaynakları inceleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
4. Tüm eğitim videoları bittikten sonra internet ortamında sınava girebilirsiniz. Sınavdan en az 50 puan almalısınız.
5. Bu uygulamadan sonra DEVLET ÜNİVERSİTESİ yada ULUSLARARASI PSİKOLOGLAR DERNEĞİ(isteğinize göre) onaylı sertifikanız 1 ay içerisinde adresinize gönderilir.
6. Eğer internetten sınavı veremezseniz sınava bir daha giriş hakkı verilir.
7. Bu tekrar sınavlar için hiçbir ek ücret ödemezsiniz. Sadece süreciniz uzamış olur.

Bu eğitim uzaktan eğitim yolu ile yapılmaktadır.

Bu eğitime: Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Aile Danışmanları, Aile Terapistleri, Pedagoglar, Rehber Öğretmenler, Özel Eğitim Uzmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Anaokulu Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri ve ilgi duyan herkes katılabilir.

Kursiyerlerimizin sertifikayı almaya hak kazanabilmeleri için öncelikle eğitimin en az %80 ine katılmış olması ve eğitim sonunda yapılacak sınavdan en az 50 puan alması gerekmektedir. eğitim ve sınav koşulunu yerine getiren öğrencilerimizin sertifikaları adreslerine kargo ile gönderilecektir.

başarılar dileriz.

 

İletişim : SAAT : 09:00 İLE 19:00 ARASI ARAYABİLİRSİNİZ.

Yetkili: Nazlı CAN
Eğitim Koordinatörü: Gülcan UÇAROĞLU : 507 204 61 82
Danışmanlık Seansı İçin  :Feride BİRİNCİ : 507 204 61 83

Eğitim Koordinatörü :         Mehtap GÜL    : 544 204 61 82
Ofis Telefon: Sabit 1: +90 (322) 234 9 234 sabit2: +90 (322) 458 0 458

Sizi Arayalım
Please wait...